top of page

 O Krzeczowie

Ciekawoski

Osoby związane z Krzeczowem

01   Kacper Podłęski - kapłan, prosesor, starosta Muszyński

Żył w XVI wieku.

02  Stanisław Pytko - zmienił nazwisko na Rupnowski. Żołnierz, wybitny pedagog, inicjator budowy szkoły w Krzeczowie. Żył na początku XX wieku.

Ciekawe miejsca

01   Cmentarz z okresu I wojny światowej - Na cmentarzu jest pochowanych 32 Austriaków. Ich przynależność: 57 pułk piechoty, 2 pułk strzelców tyrolskich, 3 i 6 pułk huzarów. Naprzeciw pochowanych jest 42 Rosjan. Na cmentarzu jest 13 mogił pojedynczych, 9 zbiorowych. Daty śmierci: 12 XI 1914 r. Projektantem cmentarza był Franc Stark. 

02   Folwark - 

W Krzeczowie, przy dworze był folwark. W roku 1564 stał tam młyn zakupmy na rzece Brzezniczy ( Gróbce), w którym są koła 2 mączne. Staraniem królowej Bony w folwarku wybudowano browar. Lustratorzy odnotowali również 2 chmielniki, 2 stawki i 3 sadzawki. W latach 60 tych, XX widoczne były jeszcze dwa stawy, oraz miejsce po groblach i stawach, po południowej stronie drogi. Młyn rozebrano, pozostał tylko w pamięci najstarszych mieszkańców Krzeczowa żyjących w połowie XX wieku.

Przed rokiem 1929 w Krzeczowie na folwarku stał pałacyk, oranżeria, cieplarnie, dom dla czeladzi z salą teatralna, miało tam siedzibę towarzystwo "Strzelec", dom ten w latach 50. rozebrano. 

03   Kapliczka - Murowana kapliczka zapewne ok. poł. XIX w. - we wnętrzu murowana prosta mensa, na niej drewniane retabulum barokowo-ludowe z ok. poł. XIX w. architektonicznie ujęte para kolumn o sprymitywizowanych kapitelach kompozytowych, w zwieńczeniu gołębica w glorii; w polu rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, barokowo ludowa (PSOZ Tarnów).

 

 

Treści: pl.Wikipedia.org

Historia Krzeczowa

 

W świetle badań archeologicznych w okresie wczesnośredniowiecznym

tj.do połowy XIII w. tereny bocheńskiego powiatu leżące w dolinie Raby i jej dopływów,

a także częściowo Grabki były zajęte przez pas wąskiego osadnictwa.

W II połowie XII w. rozpoczyna się na tych ziemiach kolonizacja na prawie niemieckim.

Wtedy właśnie powstaje wieś Krzeczów.

 

Źródła historyczne potwierdzają istnienie osady w XII w.

Nazwa Krzeczów po raz pierwszy pojawia się w dokumencie z 1282 r.

Dokument ten spisany został i zatwierdzony przez Leszka Czarnego.

Informował on, iż za zgodą klasztoru staniąteckiego Hortmund – właściciel sołectwa obejmującego Brzeźnicę i Nową Brzeźnicę (dzisiejsze Łazy) –

sprzedał je swojemu zięciowi Janowi. Sołectwo to graniczyło z terenami wsi Krzeczów.

 

Krzeczów stanowił własność monarszą.

W czasach Kazimierza Wielkiego dobra monarsze zostały zorganizowane i rozbudowane w większy kompleks majątkowy – dobra Krzeczowskie.

W 1350 r. należały do nich wsie: Krzeczów z dworem, połowa Ostrowa (później tzw. Ostrów Królewski), część Wrzępi, Borek, Jodłówka, Rzezawa, a od 1439 r. również Dąbrówka.

Od 1439 r. Dobra krzeczowskie były systematycznie zastawiane.

 

Najpierw rodzinie Wątróbków ze Strzelec Małych (do 1464 r.), potem Jakubowi Cielę z Paniewa (do 1471 r.), następnie Gniadym z Zabierzowa (przed 1503 r.).

W 1493 r. pojawiła się obok Bochni niewielka osada Ryczywół. Wydaje się, że również stanowiła własność królewską, jako że leżała na terenie królewskiego Krzeczowa.

 

Wieś Krzeczów była królewszczyzną tzn. była własnością aktualnie panującego monarchy.

W XVI, XVII i XVIII w. Krzeczów był głównym ośrodkiem Starostwa krzeczowskiego.

Wojewoda krakowski, Aleksander Lubomirski, uniwersałem datowanym w Krakowie 22 lipca 1671 roku zwołał pospolite ruszenie województwa krakowskiego pod wieś Krzeczów koło Bochni na dzień 4 sierpnia 1671 roku.

 

W roku 1783 z terenu wsi Krzeczów wydzielono 142 morgi i 667 sążni ziemi na osadzenie niemieckich kolonistów (kolonizacja józefińska). Początkowo były osiedlone 4 rodziny - 18 osób, w roku 1789 było siedem rodzin. W roku 1812 kolonistów było 20 osób, a w roku 1880 - 34 osoby. Wszystkie osoby wyznania ewangelickiego, podlegały zborowi w Nowym Gawłowie.

 

Parafia w Krzeczowie

 

Mieszkańcy Krzeczowa od dziesiątek lat uczęszczali na msze święte do odległego kościóła parafialnego w Rzezawie. Tam też do końca XX wieku byli grzebani na cmentarzu parafialnym pochodzący z Krzeczowa zmarli. 

 

Z własnej inicjatywy postanowili Krzeczowiacy rozpocząć budowę kościoła we własnej wsi. 

Dnia 10 września 1989 nastąpiło wmurowanie i poświecenie kamienia węgielnego przez księdza biskupa Józefa Gucwę pod budowę kościóła

 

Po wieloletniej budowie i wielkim zaangażowaniu mieszkańców Krzeczowa dnia 18 XII 1990 r. oficjalnie wydzielono samodzielną parafię Krzeczów. Kościół został wzniesiony i konsekrowany 18 września 1994 i złożony w patronat Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Szczegółowe informacje na stronie krzeczowskiej parafii. 

 

Straż pożarna Krzeczowa

 

Według "Kroniki OSP Krzeczów" jednostka ta powstała w roku 1917 lub 1918, a pierwszym prezesem został Tadeusz Piec - syn wójta. Zakupiono sprzęt ze zbiórki pieniężnej i zgromadzono go u Pilcha w środku wsi. Tak żeby w razie pożaru nie trzeba było zbyt daleko sprzętu transportować. Podstawowym sprzętem była ręczna sikawka.

Wcześniej, 19 stycznia 1913 w Krzeczowie powstała tz. "Drużyna Bartoszowa" liczyła 27 członków. Jednym z jej zadań była walka z pożarami. Stąd tak trudno ustalić datę powstania OSP, gdy wiele zorganizowanych grup stawiało sobie, jako jedno z zadań - walkę z pożarem.

 

 

Treści: pl.Wikipedia.org, wikimedia.org

 

 

bottom of page